niedziela, 6 kwietnia 2014

Prezentacje maturalne- przykładowe pytania



Pytania komisji
Komisja zada Ci kilka pytań. Jakich? To zagadnienie nurtuje chyba wszystkich maturzystów. Zawsze są to pytania związane z pracą. Jeśli np. w swojej prezentacji jedną z lektur potraktowałeś bardziej pobieżnie, możesz spodziewać się pytania dotyczącego tej właśnie pozycji. Często zdarzają się pytania bardziej ogólne np. do tematu „Wątki szekspirowskie w literaturze polskiej" zadano pytanie, która z epok literackich najchętniej czerpała inspirację z dramatów Szekspira i dlaczego. Do tematu „Bohater ulegający przemianie - omów zagadnienie na podstawie utworów wybranych epok" komisja zapytała o ulubionego bohatera ulegającego metamorfozie. Czasami komisja zadaje pytania dotyczące cytatów lub bibliografii; najczęściej egzaminatorzy chcą wiedzieć, dlaczego dany cytat został wykorzystany lub która z pozycji bibliografii przedmiotowej była najbardziej użyteczna. Nie obawiaj się zatem pytań w stylu „Na stronie 205 tego opracowania autor pisze o podobieństwach dramatów Mrożka do znanych autorów współczesnych. Jakich?" Egzaminatorzy nie znają wszystkich opracowań na pamięć i na pewno nie będą Cię pytać na wyrywki!!! Tego nie musisz s ę bać...

1.       Czemu wybrałeś ten temat?
Oczywiście, możesz powiedzieć po prostu: ten temat najbardziej mi się podobał. Jednak to banał. Aby dobrze wypaść, należy zastanowić się wcześniej, dlaczego stworzyliśmy tę a nie inną prezentację maturalną. Jakie odpowiedzi chciałaby usłyszeć komisja na pytanie?

·         Mów z sercem - kiedy opowiadamy o pasji, jesteśmy przekonujący. "Zapalają" nam się oczy, mówimy szybko, emocjonując się, uśmiechamy się. Tak właśnie powinniśmy mówić o prezentacji maturalnej.

·         Mów z głową - musimy konkretnie określić, dlaczego wybraliśmy taki temat prezentacji maturalnej. Musieliśmy się kierować jakimiś przesłankami.

·         Mów o szczegółach - w wypowiedź o tym, dlaczego wybraliśmy ten temat prezentacji można, a nawet warto wtrącić zdanie lub dwa o przygotowaniach, poszukiwaniu informacji, badaniach, które prowadziliśmy.

2.       W którym utworze najciekawiej ujęty został wg. Ciebie temat pracy i dlaczego?
3.       W którym utworze nieciekawie ujęty został wg. Ciebie ….. i dlaczego?
4.       Pytania o epoki, jakie zostały ujęte w pracy, cechy charakterystyczne, które mają związek z tematem pracy.
5.       Co w temacie prezentacji spodobało się tobie najbardziej?
6.       Jakie jeszcze inne lektury można omówić przy tym temacie prezentacji maturalnej?  
7.       Mogą pytać o szczegóły dotyczące lektur, które omawialiśmy (treść, forma, autor, motywy, problematyka w kontekście tematu prezentacji maturalnej).

Polecam serdecznie pisanie prac

1 komentarz:

  1. Polecam również serwisy dla szukających pomocy w pisaniu prac:
    1) prace magisterskie - bardzo przydatny przy pisaniu pracy samemu.
    2) prace licencjackie - dla tych, co potrzebują pomocy przy licencjacie.
    3) praca dyplomowa - pomoc przy pracach innego rodzaju.
    4) pisanie prac - dla piszących.
    5) prace zaliczeniowe - nazwa mówi sama za siebie.
    6) nowe prace - jeden z nowszych naszych serwisów.
    7) prezentacje maturalne - porady, gotowe prezentacje.

    OdpowiedzUsuń